САД воведоа санкции против Белорусија

Макфакс

21/06/2021

18:40

500

Големина на фонт

а а а

САД ѝ воведоа санкции на Белорусија, кои се однесуваат на 16 лица и пет организации, објавено е на веб-страницата на Министерството за финансии на американската влада.

Ова врши дополнителен притисок врз претседателот Александар Лукашенко.

Меѓу организациите кои беа погодени од американските санкции се Комитетот за државна безбедност на Белорусија и Генералниот директорат за борба против организиран криминал и корупција на белоруското Министерство за внатрешни работи, пренесува „Ројтерс“.Спонзорирани линкови

Маркетинг