Кој има ваков министер за туризам? Израелецот се појавил на плажа и направил хаос, морал да реагира и премиерот

Точка

21/06/2021

13:08

5.911

Големина на фонт

а а а

Не може секоја држава да се пофали со атлетски градени министри, па така во текот на викендот снимката од израелскиот министер за туризам, Јоел Развазов, привлекла големо внимание, до толку што реагирал и премиерот на државата.

"Заборавија ова да ни го кажат - Развозов е најзгодниот министер за туризам што некогаш сме го имале", стоело во описот на видеото на кое се гледа маж како излегува од вода, со даска за сурфање.

40-годишниот Развозов, инаку член на партијата на Јаир Лапид, претходно успешно се занимавал со џудо, а земјата ја претставувал на европски и светски првенства, како и на Олимписките игри.

Бидејќи имал неколку значајни повреди, одлучил повеќе да не се занимава со спорт, па влегол во политиката, но и натаму редовно вежба и сурфа.

На саботниот состанок на Кабинетот, новиот премиер на Израел, Нафтали Бенет рекол: "Јоел, престани да ги засрамуваш мажите пред нивните сопруги".

Розвозов брзо одговорил: "Јас само ги промовирам израелските плажи".Спонзорирани линкови

Маркетинг