Старински колач со цреши: Навраќа во детството, а вкусот е незаменлив!

Точка

09/06/2021

21:07

7.673

Големина на фонт

а а а

Веќе започна сезоната на цреши, а тие можат да бидат одлични и во колачи.

Ова е едноставен, старински колач, каков што печеа нашите баби, па освен вкусот, може да го почувствувате и мирисот на детство.


Состојки:

- 3 јајца

- 2 шолји шеќер

- 1 шолја масло

- 1 шолја јогурт

- 2 шолји брашно

- 1 кесичка ванилин шеќер

- 1 кесичка прашак за пециво

- 350 гр. цреши

- шеќер во прав


Подготовка:

Изматете ги пенасто јајцата со шеќерот, па потоа додадете го маслото и јогуртот, матете уште малку, а потоа додадете го брашното измешано со прашакот за пециво.

Печете на 180 степени околу 40-на минути или проверете со вилушка. Изладете го колачот и богато посипете шеќер во прав.Спонзорирани линкови

Маркетинг