За еден ден казнети 788 возачи за брзо возење во Македонија

Макфакс

04/05/2021

12:24

199

Големина на фонт

а а а

Полицијата за еден ден казни 788 возачи за брзо возење на територија на цела држава.

Во текот на вчерашниот ден (3.5.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на државата за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената. Казнeти се 788 возачи.

Од нив, 111 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 21 возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, велат од МВР.Спонзорирани линкови

Маркетинг