Во 80-тите била „најголемата болка“ на мажите ширум светот: Славната пејачка е неправедно заборавена, а еве како изгледа денес

Точка

10/04/2021

12:30

5.701

Големина на фонт

а а а

Англиската поп пејачка некогаш го привлекувала вниманието на сите мажи, но очигледно дека сега целосно е заборавена.

Ким Вајлд (60), пејачка, диџеј и телевизиска водителка, била неверојатно популарна во текот на 80-тите години.

Нејзиниот прв албум доживеал успех во 1981 година, а песната „Kids in America“ била на второто место на сите плејлисти во Англија.


Во 1983 година таа добила награда за најдобрата британска женска соло изведувачка.

Во текот на 80-тите и 90-тите години добила над 10 награди за најдобра пејачка во Англија, Германија, Шведска и Холандија.

Ким е позната и како „најстарото дете на рокенролот“, а со музика започнала да се занимава кога имала само 21 година.

Таа го држи рекордот како најценетата британска соло изведувачка. И бројни други уметници изведувале обработки од нејзините песни во различни верзии, од поп, рок, денс, па до метал. Таа исто така инспирирала многу уметници и тоа успева да го прави до денес.


Последниот студиски албум „Here Come the Aliens“ го објавила во 2018 година и тоа воедно бил нејзиниот 14-ти албум во кариерата.

Најавено е и нејзиното учество на рок фестивалот кој што треба да се одржи во јуни. Настанот е организиран и е осмислен како собир на ѕвездите од 80-тите години.

Ким отсекогаш ги фасцинирала мажите, како со својата убавина, така и со репутацијата на рок ѕвезда.


Се проценува дека поседува богатство од околу 20 милиони евра. Многумина ја фалат поради тоа што и натаму не се откажала од музиката, настапите и компонирањето, а поради тоа што била „диско ѕвезда“ на 80-тите, тој дух и однос кон музиката го задржала и денес.
Спонзорирани линкови

Маркетинг