Пацификот стрепи од цунами: Издадено предупредување за дури 15 земји после земјотресите на Нов Зеланд

Точка

04/03/2021

22:28

2.004

Големина на фонт

а а а

Поради земјотресите со магнитуда од 8,1 на Нов Зеланд, издадено е предупредување за цунами за 15 земји.

Предупредувањето е издадено за следните земји: Мексико, Перу, Колумбија, Панама, Никарагва, Костарика, Еквадор, Гватемала, Филипини, Сан Салвадор, западниот брег на САД, Австралија...

Подоцна предупредувањето е дополнето и со останатите пацифистички острови.

Да потсетиме, земјотрес со јачина од 8,1 по Рихтеровата скала се случил околу 20:30 часот. Неговиот епицентар бил северно од Нов Зеланд, на длабочина од 10 километри.
Спонзорирани линкови

Маркетинг