Први снимки од земјотресот на Нов Зеланд: Луѓето во паника, сè се тресе!

Точка

04/03/2021

19:26

1.588

Големина на фонт

а а а

Цунами бранови може да се формираат на 270 километри од епицентарот на земјотресот, соопштил Пацифичкиот центар за предупредување од цунами.

Земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, соопштил Сеизмолошкиот сојуз на САД, а издадено е и предупредување за цунами.

Цунами бранови може да се формираат на 270 километри од епицентарот на земјотресот, соопштил Пацифичкиот центар за предупредување од цунами.

На социјалните мрежи се појавиле први снимки од земјотресот на Нов Зеланд.

"NBC News" пренесува дека епицентарот на земјотресот е североисточно од Нов Зеланд, а властите на островската земја ги предупредиле граѓаните кои живеат близу до брегот што побрзо да се качат на повисоки места.
Спонзорирани линкови

Маркетинг