Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Макфакс

27/01/2021

11:30

324

Големина на фонт

а а а

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно од Скопје и потекнуваат од епицентралното подрачје Гостивар – Тетово.

Од оваа серија почувствувани беа пет земјотреси и тоа: во 1:36 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.5 и интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, во 2:29 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.2 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, во 2:48 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.1 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, во 3:39 часот со локална Рихтерова магнитуда 2.6 и интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала и во 07.44 часот со локална Рихтерова магнитуда 3.7 и интензитет IV степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.Спонзорирани линкови

Маркетинг