Жешки наслови од регионот: Солун во црвена фаза – воведен карантин, Иако го победил коронавирусот, починал црногорскиот митрополит Амфилохије

Точка

30/10/2020

19:45

3.435

Големина на фонт

а а а

Албанија ќе го ограничи работното време на рестораните, Словенија со најмногу починати од коронавирус во еден ден... Ова се најжешките наслови од регионот.

Србија


1. Патријархот Иринеј: Смртта на митрополитот Амфилохије е еден од најтажните денови за нашата црква

2. Србија: 1.545 новозаразени, пет лица починаа 

3. Ова лето на Копаоник 2,7 пати повеќе туристи од лани

Ана Брнабиќ си потпиша уредба: Ќе живее во вилата на Јованка Броз

5. Вучиќ за смртта на митрополитот Амфилохиjе: Се надевам оваа вест не е точна!

Грција


1. Регионите на Солун, Лариса и Родопи во црвената фаза, мини карантин

2. Неколку часа пред карантинот, забава во ноќен клуб во Солун

3. Од Грција во Германија заминаа 66 бегалци, меѓу кои и деца без придружба

4. „Црн“ рекорд и во Грција – 1.690 новозаразени

5. Грција ги отвори границите на Србија

Албанија


1. Заев на видео средба со Вучиќ и Рама

2. Албанија ќе го ограничува работното време на угостителските објекти

3. Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

4. Стерјовски: Барам одговор од министерот Цакај на две прашања за Македонците во Албанија

5. Албанскиот пратеник Васил Стерјовски поднесе интерпелација на шефот на албанската дипломатија 

Бугарија 


1. Бугарија како анти-промотор на ЕУ

2. Претседателот на Бугарија Радев во самоизолација

3. Бугарската болка се Македонците во Бугарија

4. Пендаровски за односите со Бугарија: „Нема преговори за нашиот идентитет"

5. Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Хрватска 


1. Во Хрватска 2.772 новозаболени, починаа 20 лица

2. Работодавец од Хрватска за 10 отсто им ја намалува платата на работници заразени од корона

3. Хрватска очекува бројот на новозаболени да се искачи до 3.000 лица на ден

4. Додик: БиХ ќе ја тужи Хрватска поради нуклеарен отпад на Трговска гора

5. Во Хрватска започна со работа првата комерцијална 5G мрежа

Црна Гора


1. Го победил коронавирусот па починал. Почина црногорскиот митрополит Амфилохије

2. Лука Бар ќе се реконструира и модернизира

3. Кривокапиќ: Мојата визија за Црна Гора е реформирање на државата

4. Анонимни организатори повикуваат на протест во Црна Гора

5. Црна Гора и Србија со нови дневни рекорди на новозаразени од Ковид-19

Словенија


1. Строгите мерки во Словенија остануваат на сила и следната недела

2. Словенија со најмногу починати во еден ден од корона вирус, училиштата на распуст

3. Уште 23 починати од Ковид во Словенија, 13 во БиХ, 20 во Хрватска 

4. Словенија евидентира 1.789 заразени лица од коронавирусот

Спонзорирани линкови

Маркетинг