Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Макфакс

28/10/2020

15:26

323

Големина на фонт

а а а

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање да им се исплати надоместокот на плата за опасност при работа.

Велат дека сè уште немаат одговор на писменото барање што го упатиле до првиот човек на Градот. Најавија дека ќе преземат посериозни чекори, односно дека за остварување на своите права ќе се обратат до Владата.

„Чекаме од градоначалникот да одговори написмено дека не е во состојба да ни го реши прашањето за нивелирање на платата. Со оглед на фактот што нема слух за нас, одлучивме дека нема ефект од чекање овде. Затоа, ќе преземеме други мерки, а тоа би било да се обратиме до Владата. Како што ни соопшти градоначалникот, спорно било да се промени одреден член од Законот за пожарникарството за да си ги добиеме нашите 20 %. Ако е тоа проблемот, нека ни даде писмен одговор и тогаш ќе одиме до повисоките институции и ќе бараме да се смени тој член за нè исплатат како што одлучи судот. Да бидеме јасни, не бараме покачување, како што некои медиуми објавија, ние сакаме пресметката на платата да биде по судските пресуди, а тоа значи – ако сега земаме 80 % од платата, би требало да ни ги вратат тие 20 % што ни следуваат“, изјави Дејан Исаевски, командир во Бригадата за противпожарна заштита.

Денешните протести продолжија по вчерашната тензична средба меѓу градоначалникот Шилегов и пожарникарите, на која не постигнаа заеднички договор.

Шилегов им рече дека проблемот со начинот на исплата на платата на пожарникарите е стар повеќе од 15 години и не станува збор за недостиг на волја, туку дека нема законски основ да може да се исплаќа платата како што ја бараат тие.

Најави дека се вршат измени во Законот за пожарникарството, кои треба да стапат во сила во јуни 2021 година, а со кои барањата на пожарникарите ќе добијат законски основ за нивно реализирање.Спонзорирани линкови

Маркетинг