Сочен сендвич од стар леб: Ова е сè што ви е потребно за добар почеток на денот

Точка

28/09/2020

16:34

1.835

Големина на фонт

а а а

Искористете го стариот леб кој ви останал и направете вкусен сендвич.

Потребни состојки: 

- 6 парчиња леб

- 3 јајца

- 50 гр. бело брашно

- 50 гр. презла

- 100 гр. шунка

- 100 гр. листови кашкавал

- 2 печени пиперки

- неколку парчиња кулен

- малку масло

Начин на припрема:

На едно парче леб ставете кашкавал, па печена пиперка исечкана на ленти, шунка и 2 парчиња кулен. Ставете друго парче леб преку филот.

Јајцата разматете ги, а брашното и презлата ставете ги на фолија. Сендвичот извалкајте го во брашно, па во јајца и презла. Наредете ги лепчињата во подмачкана тава, капнете неколку капки масло за јадење одозгора и печете на 200 Целзиусови степени, 30-40 минути.

Добар апетит!Спонзорирани линкови

Маркетинг