Едноставен начин за намалување на инсулинот и слабеење: Пред спиење испијте една чаша од овој напиток

Точка

26/09/2020

16:24

5.379

Големина на фонт

а а а

Антимикробните својства на оцетот им биле познати на древните исцелители, па пред појавата на антибиотиците, раните ги чистеле токму со овој напиток.

Оцетот кој не поминал низ филтрација содржи оцетна „матрица“ која се состои од протеини, ензими и бактерии. Традиционален производ кој може да го заштити нашето тело од високиот инсулин е, секако оцетот. 

Чудесниот оцет

Оцетот со векови се користел за припрема и киселење на храната. Поради остриот, кисел вкус, оцетот не се пие како пијалак, меѓутоа се верува дека Клеопатра пиела оцет во кој растопувала бисери.


Стар начин за намалување на нивото на инсулин е следниот: растворете неколку лажички јаболков оцет со вода и испијте го пред оброк. Овој напиток ќе ве заштити и од кардиоваскуларни болести.

Во народната медицина, растворениот оцет традиционално се зема и за слабеење. До денес не постои вистински доказ дека оцетот помага при губењето килограми, но бројни студии укажуваат на способноста на оцетот за намалување на резистенцијата на инсулин.

Две лажици оцет, заедно со оброк со висок процент на јаглехидрати, го намалува нивото на шеќер во крвта и нивото на инсулин за 34%. Консумирањето оцет пред оброк е многу поефикасно отколку консумирањето 5 часа пред оброк.Спонзорирани линкови

Маркетинг