Капут со дезен „рибина коска“ – го носеа нашите мајки, а подеднакво е атрактивен и денес

Fashionel.mk

24/09/2020

16:43

934

Големина на фонт

а а а

Во циркулацијата на модните трендови, секоја сезона сведочиме на модернизирана верзија на некоја ретро класика чиј зародиш бил пред повеќе декади.

Затоа, особено класичните парчиња никогаш не губат од својата вредност и секогаш добиваат нови можности во современата мода и поради овој момент, ако во вашиот плакар постои некое такво парче оставено од вашите баби или мајки, не го игнорирајте, туку дајте му шанса и адаптирајте го во вашиот стил, ако е потребно со одредени корекции. 

Едно такво парче кое важи за традиција во елегантната, класична мода во есенско-зимската сезона, е грациозниот капут со т.н „рибина коска" дезен. 


Безвременски е мал термин да се опише неговата вредност, но доволно говори тоа дека низ годините не губи од својата атрактивност. 

Така доаѓаме до сезоната есен-зима 2020/21 кога овој модел е повторно актуелен и ќе се носи во осовремени, модни изданија со џинс, костуми, фустани, кошули и здолништа... 

Чувате ли вакво богатство во вашиот плакар? 

Спонзорирани линкови

Маркетинг