7 починати и нови 163 случаи на коронавирус во последните 24 часа

Точка

16/09/2020

16:48

2.535

Големина на фонт

а а а

Нови 163 случаи со Ковид-19 од направени 1.721 тестирање, седум починати и 132 оздравени пациенти, регистрира Министерството за здравство во последните 24 часа.

По градови бројката е следна:

- Скопје 33

- Куманово 17

- Дебар 3

- Штип 5

- Прилеп 7

- Тетово 13

- Струга 3

- Велес 6

- Битола 4

- Охрид 2

- Кавадарци 5

- Гостивар 8

- Гевгелија 3

- Струмица 18

- Крива Паланка 2

- Радовиш 2

- Кочани 11

- Пробиштип 1

- Демир Хисар 1

- Македонски Брод 2

- Валандово 2

- Виница 2

- Делчево 7

- Свети Николе 1

- Кичево 3

- Ресен 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од:

- Скопје 46

- Куманово 13

- Штип 7

- Прилеп 12

- Тетово 3

- Струга 2

- Велес 1

- Битола 3

- Охрид 4

- Кавадарци 4

- Гостивар 12

- Крива Паланка 2

- Кочани 3

- Пробиштип 2

- Македонски Брод 2

- Пехчево 2

- Берово 3

- Валандово 1

- Делчево 4

- Кратово 1

- Кичево 3

- Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088, бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.Спонзорирани линкови

Маркетинг