Жешки наслови од регионот: Уапсени пет мигранти поради подметнување на пожар во Грција, нови рекорд на новозаразени во Словенија

Точка

16/09/2020

17:31

807

Големина на фонт

а а а

Утре продолжува дијалогот со Косово во Брисел, Германија ќе преземе 1,553 мигранти од Грција, Бизнисменот Арбер Чекај ги отфрли обвинувањата за шверц на дрога, Тодориќ обвинет за падот на гигантот „Агрокор“.

Србија


1. Утре продолжува дијалогот со Косово во Брисел

2. 107 семејства бараат судска разврска за случаите со исчезнати бебиња

3. Епидемиологот Кон: Без вонредна состојба не е возможно следењето на 50 илјади луѓе кои се враќаат во Србија

4. Европската унија ја продолжи забраната за граѓаните на Србија

5. Брнабиќ: Опозицијата ја користи темата за вакцини за внатрешна политичка борба

Грција


1. Уапсени пет мигранти поради подметнување на пожар

2. Грчките власти размислуваат за воведување на нов режим за строга изолација

3. Шест училишта затворени поради коронавирус

4. Германија ќе преземе 1,553 мигранти од Грција

5. За Србите забранет влез во Грција најмалку до 30-ти септември

Албанија


1. Новата министерка за образование, Евис Куши, обвинета за плагијат

2. Кризата удри и по малопродажното стопанство

3. Бизнисменот Арбер Чекај ги отфрли обвинувањата за шверц на дрога

4. Двајца уапсени во регионот Скрапар поради одгледување на марихуана

5. На 6-ти октомври ќе биде утврдено колку земјата напреднала во процесите за пристапување во ЕУ

Бугарија


1. Заменик претседателот на бугарскиот парламент Веселин Марешки осуден за изнуда

2. Повеќе од илјада медицински работници заразени со коронавирус

3. 155 новозаразени со коронавирус, 4423 активни случаи

4. Протестите продолжија 69-ти ден по ред

5. Невработеноста падна на 7,5% во август

Хрватска


1. Тодориќ обвинет за падот на гигантот „Агрокор“

2. Пленковиќ: Нема причина за испраќање на војска на границите

3. Значителен пад на авиосообраќајот

4. Одлука за набавка на нови борбени авиони ќе биде донесена најдоцна до 12-ти декември

5. Започна реконструкцијата на мостот „Крк“

Црна Гора


1. Кривокапиќ започнува со преговори за формирање на влада

2. Светскиот совет за туризам и патувања ѝ ја додели ознаката "Safe Travels" на Црна Гора

3. Повеќе од 40 илјади граѓани останале без работа поради коронавирусот

4. Најавено укинување на Законот за слобода на вероисповест

5. Кривокапиќ: Ќе воспоставиме добри односи и со Русија

Словенија


1. Рекордни 123 новозаразени со коронавирус

2. Музичката индустрија бара помош од државата

3. Нова статуа на Меланија Трамп во Словенија

4. Профитабилноста на словенечките банки во пад поради корона-кризата

5. Забавите, пикниците и родендените главни „извори“ на коронавирусотСпонзорирани линкови

Маркетинг