Овие балкански филмови имаат поексплицитни 18+ сцени отколку контроверзните хитови на „Netflix“

Точка

04/08/2020

15:30

6.402

Големина на фонт

а а а

Филмовите како што се „50 нијанси сиво“ и „365 денови“, во себе имаат еротски сцени поради кои што ја постигнаа својата популарност.

И двата филма беа причина за многубројни контроверзии, а особено таков скандал настана кога пејачката Дафи, која што призна дека била киднапирана и силувана, го прозва „Netflix“ поради емитувањето на филмот „365 денови“ и побара негово укинување и забрана.

Сепак нeкои филмови од балканската кинематографија содржат повеќе еротски сцени отколку наведените филмови.

Иако се снимени пред неколку децении кога сексот беше табу тема, биле многу попровокативни, пренесува „Noizz“.

Ова се дел од тие филмови:

1. „Kad budem mrtav i beo“ (1967)

2. „Mlad i zdrav kao ruža“ (1971)


3. „WR Misterije organizma“ (1971)

4. „UNA“ (1984)

5. „Lepota poroka“ (1986)


6. „Haloa, praznik kurvi“ (1988)


7. „Vizantijsko plavo“ (1993)

 Спонзорирани линкови

Маркетинг