Нови шест тужби поднесени до Управниот суд, меѓу кои две од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс

22/07/2020

20:50

1.242

Големина на фонт

а а а

До Управниот суд попладнево се поднесени и заведени уште шест тужби по однос на одбиените приговори од Државната изборна комисија, а кои се однесуваат на предвремените парламентарни избори.

Како што информираат од судот, две од тужбите се поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција „Обнова на Македонија“, две поднела политичката партија Демократи, една од Единствена Македонија и Коалиција “Никогаш Северна само Македонија”, и 1 тужба од МОРО – Работничка партија.

Претходно денеска судот отфрли 40 тужби поднесени од Алијанса за Албанците/Алтернатива и една од Интегра. 

Политичката партијата Левица, поднесе 101 тужба по однос на одбиените приговори од страна на ДИК.Спонзорирани линкови

Маркетинг