ДИК: Мртва трка - СДСМ со 1% во водство пред ВМРО-ДПМНЕ

Точка

15/07/2020

23:41

6.266

Големина на фонт

а а а

Веб страницата на Државната изборна комисија и натаму не функционира, а резултатите можат да се следат на нивниот YouTube канал.

Според последните податоци на ДИК, СДСМ има мала предност пред ВМРО-ДПМНЕ. Од пребројани гласови во 2,287 избирачки места, коалицијата „Можеме“ води со 36,79% од гласовите, додека за ВМРО-ДПМНЕ гласале 35,77% од гласачите.

Исто така мртва трка се води и меѓу најголемите албански партии – ДУИ води со 10,29%, додека пак Алијансата за Албанците има 8,12% од гласовите.

Понатаму, Левица 4,17, Интегра 1,39, а ДПА 1,32 отсто, додека пак останатите партии имаат под 1%.Спонзорирани линкови

Маркетинг