Кина го негираше притисокот врз папата Франциско да ги ублажи забелешките за Хонгконг

Макфакс

10/07/2020

17:34

286

Големина на фонт

а а а

Кинескиот министер за надворешни работи, Жао Лиџијан, во четвртокот ги негираше обвинувањата дека Пекинг извршил притисок врз папата Франциско да не зборува за слободата и за човековите права во Хонгконг за време на неговата молитва Ангелус минатата недела, се вели на официјалната веб-страница на кинеското МНР.

„Не сум запознат со ситуацијата, но се надеваме и веруваме дека луѓето со визија, кои навистина се грижат за Хонгконг, ќе изберат да дејствуваат на начини што ќе бидат од корист за развојот на Хонгконг. Кина ќе продолжи со конструктивни дијалози со Ватикан и да работи на подобрување на билатералните односи “, рече Жао на прес-конференцијата на 9 јули.

Како што претходно објави „Брејтбарт њуз“, минатата недела папата во последен момент решил да повлече дел од своето обраќање за време на неделното обраќање Ангелус што се однесувал на слободите во Хонгконг.

Канцеларијата за печат на Светиот Престол во неделата наутро дистрибуираше редактирана копија од зборовите на понтифот до акредитираните новинари, вклучително и став со 150 зборови со Хонгконг, кој папата на крај го прескокна.

Пропустот предизвика значителна полемика кај набљудувачите на Ватикан, при што некои посочуваат дека Кина извршила притисок врз папата да ги испушти коментарите за Хонгконг. Ова е непромислена теорија со оглед дека тоа би значело оти Кина однапред имала копија од обраќањето на папата и во меѓувреме контактирала со него за да го убеди да не го кажува тоа.

Во најдобар случај – и најверојатно – станува збор за недостиг од комуникација помеѓу писателите на говорот во Ватикан и папата околу прашањето на Хонгконг или зелено светло од Франциско, кој размислил подобро и го скокнал пасусот.

Всушност, Ватикан студиозно избегнува да ја критикува Кина за злоупотребите на човековите права и папата ја минимизираше тежината на ситуацијата во Хонгконг кога директно беше прашан за тоа.

Ватикан зазеде спротивен став, ангажирајќи се во постојана офанзива на шармирање на Пекинг со надеж дека ќе може да воспостави формални дипломатски врски со кинеската Комунистичка партија (ККП). Папата тврди дека ККП ја штити верската слобода во Кина, додека претседателот на Папската академија на науките ја прогласи Кина за модел за католичко социјално учење во пракса.

Поранешниот бискуп на Хонгконг, кардиналот Џозеф Зен (88), неодамна изјави дека е подготвен да биде уапсен и суден според угнетувачкиот нов Закон за национална безбедност.

Кон крајот на мај кинескиот Национален народен конгрес (НПЦ) набрзина го донесе нацрт-законот со кој се елиминира автономијата на Хонгконг и ѝ се овозможува на Комунистичката партија да казни секого во автономниот град за злосторства како што се сецесијата и за дела против националната безбедност.

На 30 јуни кинескиот претседател Шји Џјинпинг потпиша указ со кој е донесен Закон за национална безбедност, предизвикувајќи масовна загриженост кај учесниците на хонгконшкото продемократското движење.Спонзорирани линкови

Маркетинг