Нови 163 случаи заразени со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

Макфакс

08/07/2020

15:40

2.458

Големина на фонт

а а а

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 87, Куманово – 7, Дебар – 2, Штип – 10, Прилеп – 3, Тетово – 16, Струга – 8, Охрид – 1, Кавадарци – 1, Демир Хисар – 1, Гостивар – 8, Струмица – 1, Кратово – 1, Свети Николе – 9, Кичево – 3, Ресен – 5.

Институтот за јавно здравје регистрира 230 оздравени лица, и тоа од: Скопје – 126, Куманово – 31, Штип – 11, Прилеп – 1, Тетово – 45, Велес – 7, Кавадарци – 1, Гостивар – 1, Кочани – 1, Свети Николе – 2, Ресен – 2, Неготино – 2.

Починати се 8 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Дебар и еден пациент од Тетово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 59 години. На Клиниката за токсикологија почината е пациентка на 79 години кај која присуството на вирусот е потврдено постмортем.

Во ГОБ „8 Септември“ починати се четворица пациенти на возраст од 58, 61,62 и од 66 години. Во Општата болница Тетово почина пациент на 53 години. Во „Филип Втори“ („Жан Митрев“) починат е пациент од Дебар на 52 години.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.406, бројката на оздравени пациенти е 3.554, на починати – 359, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.493. Еден од вчерашните тестови е контролен, а во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје – 3.573, активни 1.895

• Куманово – 813, активни 174

• Дебар – 118, активни 65

• Штип – 404, активни 159

• Прилеп 286, активни 55

• Тетово – 805, активни 343

• Струга – 282, активни 181

• Велес – 198, активни 37

• Битола – 63, активни 22

• Охрид – 210, активни 181

• Кавадарци – 22, активни 15

• Гостивар – 180, активни 109

• Гевгелија – 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица – 18, активни 10

• Крива Паланка – 17, активни 11

• Радовиш – 4, активни 0

• Крушево – 7, активни 3

• Кочани – 75, активни 17

• Пробиштип – 28, активни 17

• Демир Хисар – 3, активни 2

• Македонски Брод – 6, активни 4

• Пехчево – 6, активни 2

• Берово – 3, активни 0

• Валандово – 6, активни 2

• Виница – 4, активен 1

• Делчево – 1, активни 0

• Кратово – 6, активни 3

• Свети Николе – 56, активни 49

• Кичево – 52, активни 43

• Ресен – 127, активни 87

• Неготино – 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.794 теста се преку: ИЈЗ – 1.002, „Авицена“ – 102, „Биотек“ – 155, МАНУ – 123, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 209, Судска медицина – 14, „Систина“ со PCR-метода – 148, ЦЈЗ Битола – 41. Досега во земјата се направени вкупно 71.220 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно хоспитализирани се 89 пациенти. На кислородна поддршка се 57 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 23 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 1 дете позитивно и 1 суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 97 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 45, а во болницата во Штип – 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и во Гостивар хоспитализирани се 106 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 348

• Аеродром – 152

• Бутел – 155

• Гази Баба – 194

• Центар – 142

• Карпош – 149

• Сарај – 129

• Кисела Вода – 113

• Ѓорче Петров – 108

• Студеничани – 107

• Шуто Оризари – 84

• Арачиново – 45

• Илинден – 29

• Петровец – 17

• Чучер Сандево – 17

• Сопиште – 8

• Зелениково – 9

• Странец – 1

• Нераспределен – 89Спонзорирани линкови

Маркетинг