Жешки наслови од регионот: Српски министер бара да се одговори со сила, Црна Гора прогласи епидемија во пет општини

Точка

08/07/2020

11:10

2.378

Големина на фонт

а а а

Српската народна партија го тужи Вучиќ поради воведувањето на полициски час, Од Атина за Лисабон заминаа првите 25 деца бегалци, Средба на Мета и Манастирлиу поради влошувањето на состојбата со коронавирусот.

Србија


1. Големи нереди во Белград, демонстранти се судрија со полицијата поради најавениот полициски час

2. Српската народна партија го тужи Вучиќ поради воведувањето на полициски час

3. 43 повредени полицајци, 23 уапсени

4. Министерот Вулин: Да се одговори со силата на законот

5. Брнабиќ: Државата ќе го заштити правниот поредок

Грција


1. Тројца српски туристи во карантин, двајца во болница поради Ковид-19

2. Укинат авионскиот сообраќај со Србија

3. Од Атина за Лисабон заминаа првите 25 деца бегалци

4. Една година влада на Нова Демократија и Мицотакис

5. Градоначалници од северниот дел бараат отворање на границите со Бугарија

Албанија


1. Средба на Мета и Манастирлиу поради влошувањето на состојбата со коронавирусот

2. Пад на БДП за 2,52% поради корона-кризата

3. Уапсен поранешниот градоначалник на Вора, Агим Кајмаку

4. Се влошува состојбата со Ковид-19

5. Земјотес во Драч од 5,3 степени

Бугарија


1. Австрија ги предупредува своите граѓани да не патуваат во Бугарија

2. 16 фудбалери и членови на раководството на Черно Море заразени со Ковид-19

3. Пад на производството на електрична енергија за 8,4%

4. Се проценува жнеење на 4,1 милиони тони пченица оваа година

5. „Бугарија Ер“ воведува дополнителни летови за Амстердам, Атина, Цирих, Берлин и Франкфурт

Хрватска


1. За заразените гости ќе се грижат сопствениците на апартманите

2. Пленковиќ ќе ја намалува владата

3. Големо невреме во Далмација: Дуваа ветрови со брзина од над 150 км/ч

4. Цапак: Можно е да биде вратена самоизолацијата за државјаните на БиХ

5. На границите поставени сензори за откривање на отчукувањето на срцето на скриените мигранти

Црна Гора


1. Министерот за труд Пуришиќ е позитивен на Ковид-19

2. Прогласена е епидемија во пет општини

3. Минувач намерно кашлал кон британската амбасадорка и вработена во ИЈЗ

4. Центар за демократија и човекови права: Младите се слабо информирани за злосторствата во 90-тите

5. Вонредна состојба, па одлагање на изборите?

Словенија


1. Откриени затајувања на данок во висина од 38 милиони евра

2. Професорите скептични: 70% сметаат дека онлајн наставата дава лоши резултати

3. Епидемиолошката состојба се влошува

4. Апликацијата за следење на контактите пред „активација“

5. Претседателот Пахор на средба со колегите Ван Дер Белен и Милановиќ во АвстријаСпонзорирани линкови

Маркетинг