5 моќни намирници за целосен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги исфрлаат наталожените токсини

Точка

04/07/2020

08:53

2.874

Големина на фонт

а а а

Доаѓа период на годишни одмори и сега е вистинско време да се посветите на себеси во вистинска смисла.

Одвојте време да го препородите организмот, да го вратите сјајот на лицето, да ја затегнете кожата и да заблескате, а најдобар начин за рестарт на целото тело е секако детоксот во траење од една недела. 

Одредени намирници се толку моќни што за час ќе ги исфрлат сите отрови кои ви се наталожиле во цревата и ќе го забрзаат метаболизмот, а еве кои се тие:

Ѓумбир

Познат е како чудотворна намирница која изобилува со витамини и минерали кои ги извлекуваат отровите од организмот.


Лимон

Најдобро е секој ден да го започнувате со чаша млака вода во која ќе исцедите еден лимон. Со тоа ќе го поттикнете метаболизмот да работи, но и ќе помогнете во разградување на масните наслаги.

Зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси кои го чуваат нашето тело од слободните радикали. Зелениот чај е одличен начин за хидратација доколку не сакате постојано да пиете само вода.

Морков

Морковот е еден од најмоќните зеленчуци за детоксикација. Тој е преполн со бета каротен и витамин А и има одлично дејство врз здравјето на кардиоваскуларниот систем и имунитетот.


Краставица

Краставицата ја поддржува функцијата на дигестивниот тракт и го чисти црниот дроб. Таа нѝ помага добро да се хидрираме и се однесува како природен диуретик, што значи дека му помага на телото да произведува повеќе урина за да се исфрлат токсините и другите отпадни материи од крвта и цревата.Спонзорирани линкови

Маркетинг