Починал таткото на Хабиб Нурмагомедов од коронавирус

Точка

03/07/2020

14:04

1.598

Големина на фонт

а а а

Абдулманап Нурмагомедов, татко и тренер на Хабиб Нурмагомедов, руски ММА шампион во лесна категорија, починал од коронавирус на 58 годишна возраст.

Абдулманап се наоѓал во кома и по неколку недели борба починал. 

Тој првобитно бил хоспитализиран во родниот Дагестан, а потоа бил префрлен во Москва во критична состојба, каде и починал.

Нурмагомедов на 25-ти април бил примен во болница во Махачкала со воспаление на белите дробови.

Подоцна било објавено дека а позитивен на коронавирус и дека се лечи во московска болница.

Руските медиуми претходно пишувале дека Абдулманап бил лошо лечен во Дагестан, дека дошло до компликации и на крајот човекот не успеал да се извлече.

Потсетуваме, семејството Нурмагомедов претходните неколку месеци било "покосено" од коронавирусот, од кој починале неколку членови на ова семејство.
Спонзорирани линкови

Маркетинг