Жешки наслови од регионот: Вонредна состојба и протести во Белград, Грција наскоро ќе ја ажурира листата за влез во земјата...

Точка

03/07/2020

10:59

4.771

Големина на фонт

а а а

Поради пандемијата на коронавирусот е прогласена двонеделна вонредна состојба во Белград, каде што синоќа протестираа студентите поради најавата за затворање на студентските домови. Грција на секои две недели ќе ја ажурира листата со земји на чии државјани ќе им биде дозволен влезот. Во Хрватска од полноќ изборен молк.

Србија


1. Белград прогласува двонеделна вонредна состојба

2. Вучиќ: Ги затвораме ноќните клубови и сплавовите

3. Протести во Белград поради најавата за затворање на студентските домови

4. Голем метеж на границите со Бугарија

5. Вучиќ: Да ме прашуваат мене, би го затворил Белград 7 дена

Грција


1. На секои две недели ќе се ажурира листата за влез во Грција

2. И покрај забраната, реализиран чартер лет од Стокхолм до Родос

3. Пожари на Евија и Крит

4. Грците и Французите се најлоши возачи во Европа

5. Бројот на новозаразени со Ковид-19 и натаму е мал

Албанија


1. Васил Стерјовски побара Тирана да ја потпише Европската повелба за регионални или малцински јазици

2. Албанија ќе биде потпретседател на 75-та седница на Генералното собрание на ОН

3. Хоти во посета на Албанија

4. Јавниот сервис почнува да емитува програма на црногорски јазик

5. Косово ќе може да користи дел од пристаништето во Драч?

Бугарија


1. 13 километри колона пред граничниот премин Кулата

2. Конечно казнети пратениците кои одбиваа да носат маска

3. Бизнисмен му помогнал на Борисов да биде спречен скандал со задржан либиски брод

4. Бугарски истражувачи развија робот за дезинфекција

5. Нема реакција од Софија за преговарачката рамка за Македонија и македонскиот јазик

Хрватска


1. На полноќ изборен молк

2. Секој втор починат од Ковид-19 престојувал во дом за стари лица

3. Европската комисија отвори прекршочна постапка против Хрватска

4. Пожешко-славонската жупанија е новото жариште на Ковид-19

5. Пленковиќ: Би било историска неправда БиХ да биде последниот вагон во возот кон ЕУ

Црна Гора


1. Парични казни до 20 илјади евра за спречување на ширењето на Ковид-19

2. Расте бројот на новозаразени, четворица пациенти во тешка состојба

3. 1,3 милиони туристички резервации за јули и август - минатата година имало 4,6

4. Забранети политички собири на јавни места

5. Се вложуваат напори за воспоставување на авиосообраќај со Србија

Словенија


1. Од утре се заоструваат мерките за премин на границите од Хрватска

2. Најголем број на новозаразени од 16-ти април

3. Хрватска, Франција и Чешка отстранети од листата со епидемиолошки безбедни земји

4. Словенечка компанија го произведе првиот електричен авион

5. Односите, миграцијата и историјата тема на средбата помеѓу Пахор и АдерСпонзорирани линкови

Маркетинг