Една од најубавите мусаки за вегетаријанци

Точка

29/06/2020

16:18

2.428

Големина на фонт

а а а

Доколку сте вегетаријанци, тогаш овој оброк сигурно ќе го ставите на листата со омилена храна.

Се разбира, овој лесен оброк добро ќе им дојде и на оние кои не се вегетаријанци, кои преферираат полесна храна.

Состојки:

- 600 гр. компири
- 1 поголем домат
- 1 кромид
- 2 зелени пиперки
- 1 голем морков
- малку карфиол
- 1 помала тиквичка
- 200 гр. печурки
- грст грашок
- масло, магдонос, бибер
- 2-3 чешниња лук
- 2 лажици инстант супа од печурки 

Подготовка:

Запржете го кромидот на масло, додадете ја исецканата пиперка, на кругови исецканиот морков, тиквичките во форма на коцки, грашакот и карфиолот.

Додадете ги печурките, биберот и лукот. Подмачкајте тава од 30х20 со масло. Исечете половина од компирите и наредете ги на дното на тавата, па во средина истурете од динстаниот зеленчук. Покријте со домати исецкани на кругови и остатокот од компирот пресечен на листови. Во 100мл. вода растворете 2 лажици од инстант супата од печурки, промешајте и прелијте. Истурете малку масло. Печете на 200 степени околу еден час.
Спонзорирани линкови

Маркетинг