Полицајци од Њујорк и Мичиген клекнале пред демонстрантите: Му оддале почит на починатиот и покажале дека не поддржуваат насилство!

Точка

01/06/2020

12:06

2.246

Големина на фонт

а а а

Неколку полицајци од Њујорк и полицајци од округот Флинт во Мичиген, клекнале на улица со демонстрантите кои протестираат поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицијата со тоа сакала да искаже солидарност и покажала дека не поддржуваат насилство.

Неколку њујоршки полицајци клекнале заедно со мирните демонстранти на тротар и им оддале почит на починатите, пренесува „CNN“.

На снимката објавена на социјалните мрежи може да се слушнат скандирања на демонстрантите - „Благодарам“, упатени до полицијата.

Демонстрантите потоа ги опкружиле полицајците и клекнале заедно со нив. Еден од демонстрантите потоа на глас ги изговорил имињата и на други починати афроамериканци.

Пред демонстрантите клекнал и шерифот на округот Флинт во Мичиген, кој пред нив излегол без оклоп и оружје и им порачал: „Јас и моите луѓе ве сакаме.“ Спонзорирани линкови

Маркетинг