Русија ја крена авијацијата на американските бомбардери! Ексклузивна снимка: Еве како ловците на Путин ја бранат границата!

Точка

29/05/2020

20:10

4.065

Големина на фонт

а а а

Ловците на руската авијација ги принудиле американските бомбардери да ја сменат рутата и да одлетаат од границите на Руската Федерација, соопштило Министерството за одбрана на Русија.

Попрецизно, руските противвоздушни сили забележале дека американските бомбардери „lanser“ се приближуваат кон границите на Русија, поради што ловците Su-27P и Su-30SM биле принудени да ги пресретнат.

Од Министерството истакнуваат дека летот на руските ловци бил во согласност со сите меѓународни правила.

Руското воено одделение потсетува дека ова не е првпат американските авиони да летаат во близина на руските граници. Инаку, американските бомбардери полетале од авио-базата во Јужна Дакота.

B-1B „lanser“ е американски суперсоничен стратешки бомбардер, кој е во состојба да носи 24 крстаречки ракети AGM-158.
Спонзорирани линкови

Маркетинг