Тргнале да пливаат во морето, а потоа... Не можеле да поверуваат што гледаат

Точка

26/05/2020

17:36

5.209

Големина на фонт

а а а

Ова е необичен феномен поради кој морето и плажата светат во неонски нијанси, а истиот е забележан на крајбрежјето на Калифорнија, во близина на Лос Анџелес.

Експертите овој феномен го објаснуваат преку посебниот вид алги кои што живеат во водата, а кои што со помош на морските струи стигнуваат на крајбрежјето, пренесуваат светските медиуми.

Инаку, овие алги ја обојуваат водата во црвени и кафеави нијанси и предизвикуваат непријатен мирис на крајбрежјето, но понекогаш предизвикуваат и феномен на неонско светло.

Тоа се случува поради хемиската реакција на настанатиот ензим со име луциферин, кој што ја дава таа неонска светлина.

Погледнете го видеото:
Спонзорирани линкови

Маркетинг