Научници снимиле како короната навлегува во здравите клетки! Јасно се гледаат шилата по кои го добила името - еве колку живеат надвор од телото!

Точка

21/03/2020

13:30

7.050

Големина на фонт

а а а

Научниците објавија фотографии кои прикажуваат како коронавирусот влегува во клетките на организмот.

Сето тоа го фотографирале на американскиот Институт за здравје на еден од пациентите.


Научниците го скенирале вируст под микроскоп, а потоа сето тоа го обоиле за да можат полесно да ги разликуваат здравите клетки од Ковид-19. На снимките јасно се гледаат и шилата на короната, по кои коронавирусот и го добил името, бидејќи на латински значи круна.


Научниците за време на испитувањето открие и дека вирусот Ковид-19, по неколку часа, па и денови може да опстане во воздухот и на цврстите површини.

- Во воздухот се задржува до три часа;
- На бакар до четири часа;
- На картон до 24 часа;
- На пластика и не'рѓосувачки челик два до три дена.
Спонзорирани линкови

Маркетинг