Еве ги резултатите од вчерашните натпревари во Бизнис Лигата на Македонија.

Џојсон Сејфти Системс со одлично второ полувреме до победа над Окта

Џојсон Сејфти Системс 7-4(2-2) Окта

Џојсон Сејфти Системс: Нерди Бајрами 32’ 34’ 37’ Марко Димоски 40’ Живко Стојкоски 18’ Бобан Смилевски 9’ 38’

Окта: Драганче Стојановски 2’ 3’ 28’ Драганчо Ѓорѓиевски 27’

Прво полувреме во висок ритам на игра одиграа екипите на Џојсон Сејфти Системс и Окта, екипата на Окта беше таа која го отвори резултатот во 2та минута а минута подоцна успеаа да го золемат водството на 0-2. Ова беше знак за екипата на Џојсон Сејфти ситесмс да направи некоја промена во својата тактика и со внесување на голман играч тие успеаа да створат вишок во нападот и да дојдат до израмнување на 2-2 во 18та минута. До крајот на полувремето двете екипи имаа по неколку одлични шанси но не успеаа да реалзираат па на паузата се замина со 2-2. Првиот дел од второто полувреме и припадна на екипата на Окта која со погодоци во 27та и 28та минута дојде до водство од 2-4. По оваа негатива екипата на Џојсон Сејфти Системс направи неколку промени во играта и тргна агресивно по израмнување. Следуваше одличне период за екипата на Џојсон Сејфти која до 34та минута успеа да дојде до израмнување а во преостанатиот дел од полувремето да го сврт резултатот во своја полза и да го добе овој натпревар со резултат од 7-4.

Лукоил не дозволи изненадување во дуелот со МЕПСО

МЕПСО 5-8(2-7) Лукоил

МЕПСО: Ѓоко Јанакиевски 6’ 27’ Борис Трајковски 12’ 31’ Александар Боцевски 32’

Лукоил: Дејан Зиков 5’ 19’ Мартин Алаѓозовски 4’ Лоренцо Николовски 4’ 7’ 32’ Анѓелчо Арсов 15’ Антонио Фенов 17’

Одличен старт за екипата на Лукоил во дуелот со МЕПСО тие го отворија резултатот уште во 4та минута што им даде дополнителен мотив и до 5та минута успеаа да направат солидно водство од 0-3. По ова екипата на МЕПСО се префрли на противничка половина и во 6та минута успеа да го намали водството на Лукоил на 1-3. До крајот на полувремето екипата на Лукоил имаше повеќе од играта па на полувремето замина со предност од 2-7. Екипата на МЕПСО со сите сили се обидуваше резултатски да се врати во натпреварот но екипата на Лукоил со одлично поставена игра во фаза на напад и одбрана рутинирано го приведе овој натпревар во своја полза со резултат од 5-8.

Аптив 4-5(2-2) ЕЛЕМ

Аптив: Александар Марковски 15’ 18’ Кире Стаматовски 28’ 35’

ЕЛЕМ: Ристо Стефановски 22’ Петар Василевски 14’ 20’ 35’ Влатко Петровски 38’

Израмнето прво полувреме одиграа екипите на Аптив и ЕЛЕМ, првиот дел од полувремето помина во мирен ритам во кој и двете екипи ги одмеруваа силите. Како одминуваше времето се засили темпото на игра двете екипи започнаа со офанзивен фудбал што донесе и голови, прва во водство дојде екипата на ЕЛЕМ со погодок во 14та минута следуваше брз одговор на екипата на Аптив со погодок во 15та минута и израмнување на 1-1. ДО крајот на полувремето двете екипи постигнаа по еден погодок па на полувреме се замина со 2-2. На стартот на второто полувреме екипата на ЕЛЕМ успеа да постигне погдок и да го превземе водството, по оваа негатива екипата на Аптив тргна поагресивно во нападот по израмнување што им успеа во 28та минута за 3-3. До крајот на натпреварот екипата на ЕЛЕМ успеа да реалзира и да го добие овој натпревар со 4-5.