Руски авиони уништиле турски тенкови, 50 оклопни возила, 18 камиони... Конвој возила масакриран во Сирија

Точка

19/02/2020

09:39

8.062

Големина на фонт

а а а

Руските бомбардери уништиле турски тенкови, 18 инсталации MLRS и околу 50 оклопни транспортери.

Кршењето на договорот на Ердоган со Москва резултирало со големи загуби за Турција во Сирија. 

Од почетокот на минатата недела, турските трупи и про-турските терористи изгубиле околу сто единици оклопни возила илегално пренесени во Сирија. Не биле уништени од сириската, туку од руската воена авијација.

Според аргументите на локалните и странските новински агенции, Турција изгубила најмалку 23 тенкови во Сирија, околу 50 оклопни транспортери и оклопни возила, 18 MLRS инсталации, повеќе од 20 воени камиони и два магацини со оружје и муниција.

Нападите на руските воени авиони се извршени во главно на најголемите магацини со опрема, а често оклопните возила се уништувани веднаш по минувањето на турско-сириската граница.

Загубите меѓу милтантите, кои веќе ги добиле турските тенкови и транспортери, никако не се безначајни - околу 300 терористи загинале дури откако удриле во конвоите и локациите на непријателските сили.

Според бројни извори, Русија активно одржува контакти со турската страна, а кога Анкара одбила да ја признае врската со овие конвои и изјавила дека не знае ништо за илегалното минување на сириската граница, извршени биле напади на колони и конвои.Спонзорирани линкови

Маркетинг