Објавени номинациите за “Златен глобус“ 2020-та година: “Џокер“ номиниран во четири категории

Точка

10/12/2019

16:20

957

Големина на фонт

а а а

Објавени се номинациите за атрактивната филмска награда Златен глобус која ќе се одржи на 5-ти јануари наредната година во Лос Анџелес.

“Џокер“ од режисерот Тод Филипс номиниран е во четири категории, и тоа за Најдобар актер во драма, Најдобра драма, Најдобар режисер и Најдобра музика.

Со дури 17 номинации во трката за 77-от добитник на Златен Глобус, меѓу филмските продуценти е “Netflix“, кој има три номинации, и тоа за најдобра филмска драма и една за комедија/мјузикл, а следен е “Sony“ со осум, потоа “Disney“ па “Warner Bros“ со шест номинации.


Меѓу телевизиските продуценти очекувано доминира “Netflix“ со “Marriage Story“ кој е номиниран во четири категории, филмот на Скорсезе “The Irishman“ има пет номинации како и филмот на Тарантино “Once Upon a Time in Hollywood“, додека пак “Joker“ на режисерот Тод Филипс и “The Two Popes“ на Фернандо Меирелес добиле по четири номинации.


Меѓу телевизиските остварувања ситуацијата е изедначена, “Chernobyl“ (HBO), “The Crown“ (Netflix) и “Unbelevable“ (Netflix), се нашле на врвот на номинациите.
Спонзорирани линкови

Маркетинг