Трамп тврди дека не користи личен мобилен поради безбедносни ризици

Макфакс

07/12/2019

11:47

459

Големина на фонт

а а а

Американскиот претседател Доналд Трамп ги негира медиумите дека користи личен мобилен телефон за разговори и покрај предупредувања од безбедносите служби. Тој тврди дека станува збор за лажни вести објавени од страна на медиумите.

„Немам личен мобилен телефон веќе со години. Користам само одобрени и дадени од владата телефони“, објави Трамп на Твитер.

Си-ен-ен, пак, објави дека Трамп продолжил да го користи својот личен мобилен телефон за да остварува повици и покрај повторените предупредувања од неговиот персонал дека практиката би можела да го остави ранлив на странски надзор.Спонзорирани линкови

Маркетинг