„Детето ни испрати порака дека влегол човек во училиштето со калашников и почнал да пука“: Соседите во шок ја прераскажуваат ситуацијата

Точка

22/11/2019

19:30

2.893

Големина на фонт

а а а

„Дете од наша колешка, која работи во средно економко-угостителско училиште ѝ испратило на мајка му порака дека некој човек влетал со калашникот во училиштето и почнал да пука и дека нив, децата, потоа ги извадиле надвор од училиштето“.

Со овие зборови започнува драмата која се случила во средното училиште во Голема Плана, денес попладне, кога вооружен маж влетал внатре во училиштето за да предизвика неред.

Како што вели една од работничките во аптеката која се наоѓала во близина таа не слушнала пукање, но слушнала кога поминала брзата помош.


„Ние навистина не слушнавме никакво пукање, а дека нешто се случува сфативме кога детето на колешката ѝ испрати порака дека некој човек влегол во училиштето и почнал да пука со калашникот. Знаев дека веднаш ги евакуирале децата што потврдило и детето кое рекло дека сите се надвор без јакни“ - раскажала некоја жена која работела во аптеката која била во близина на настанот.

Вистинската драма се одиграла во средното училиште кога Горан Т. (46), наводно психички болен, влетал вооружен во средното училиште и почнал да пука. За среќа никој не бил повреден, а го совладал наставникот по физичко образование од училиштето, Славољуб Стојадиновиќ. Професорот раскажал дека ги слушнал децата како вриштат.


Кај споменатиот напаѓач пронајдени биле и рачна бомба, пиштол, експлозив. Првите информации, како што пренеле медиумите, укажуваат на прихички пореметена личност која сака да предизвика таква ситуација за да се обрати министерот за внатрешни работи или пак претседателот на државата.
Спонзорирани линкови

Маркетинг