Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Макфакс

16/11/2019

13:30

5.988

Големина на фонт

а а а

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР за „Макфакс“ при последната проверка на полицијата во текот на вчерашниот ден, било утврдено дека тој не е дома.

Поради непочитување на мерката на судот, веднаш биле известени надлежните институции и се трага по бегалецот.

„На Белски судот му одредил мерка куќен притвор и според надлежноста полицијата неколку пати во текот на денот прави проверки. При последната проверката извршена вчера е констатирано дека лицето не е дома, односно не ја почитува мерката на судот и за тоа веднаш е известен судот. По наредба на судот веднаш се преземени мерки и активности за пронаоѓање на лицето“, велат од МВР.

Поранешен телохранител на екс-директорот на УБК Сашо Мијалков, по три месеци во бегство, во април годинава им се предаде на органите на прогонот по случајот со пукањето во Драган Здравев во угостителскиот објект „Аква“ во Кочани и неговото ранување.

Јавноста го знае од случајот „Детонатор“ и промената на 13 полициски командири, меѓу кои и тогашниот началник на СВР-Штип.Спонзорирани линкови

Маркетинг