Маскирани лица сеат страв на словенските граници: Вооружени со калашњикови ловат илегални мигранти

Точка

12/11/2019

23:14

5.349

Големина на фонт

а а а

За разлика од минатото лето кога словенските медиуми објавија репортажа од тренинзите во кампот на Штајерската гарда, чии што припадници беа голораки, најновите фотографии на „Ројтерс“ откриваат дека се вооружени со калашњикови.

На само 20-тина километри од словенско-хрватската граница, припадниците на оваа анти-мигрантска Штајерска гарда тренираат со калашњикови во рацете и ја „бранат“ Словенија од мигранти.


Како што може да се види на фотографиите, меѓу припадниците на оваа вооружена група има и жени.


Нивниот лидер, Андреј Шишко пред два месеци изјави дека тие не се никаква паравојска како што многумина ги нарекуваат во Словенија. Тој регрутирал 45 припадници на гардата и ги довел на тридневно кампување и вежбање на приватно земјиште. Сето тоа го пријавил во полиција и добил дозвола.

Станува збор за самоорганизирана група која врши редовни вежби, а многумина од нив се маскирани затоа што би можеле да останат без работа. Досега припадниците на Штајерската гарда одбиваа да се фотографираат со оружје.


Штајерската гарда е дел од анти-мигрантското движење во Словенија кое што зема се поголем замав додека истовремено се зголемува и бројот на илегални премини на мигранти преку границата со Хрватска.Спонзорирани линкови

Маркетинг