Трудо: Канаѓаните ги отфрлија поделбите

Макфакс

22/10/2019

10:55

621

Големина на фонт

а а а

Канадскиот премиер Џастин Трудо, кој освои втор манадат, им порача на Канаѓаните дека ги отфрлиле поделбите и избрале програма за напредок.

Трудо на вчерашните парламентарни избори, според првичните процени, го победи конзервативниот ривал Ендру Шир. Тој го изгуби мнозинството, но оствари изненадувачки добар резултат и покрај тоа што беше ослабен со низата скандали што му го нарушија имиџот на либерален политичар, наведе АП.

Агенцијата коментира дека канадскиот премиер го прекршил протоколот, бидејќи одржал говор во исто време кога се обраќал и неговиот политички опонент Шир.

Трудо истакна дека ќе работи и за тие кои не гласале за него.Спонзорирани линкови

Маркетинг