Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Макфакс

21/10/2019

19:15

1.083

Големина на фонт

а а а

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис Џонсон со ЕУ, го отфрли претседателот на британскиот Парламент, Џон Беркоу.

Тој рече дека гласањето што владата го бара ќе биде суштинско исто како и она што се одржа во саботата, па на тој начин би биле прекршени парламентарните правила.

Британскиот Парламент во саботата усвои амандман со кој се спречува ратификувањето на договорот за брегзит пред да се усвојат законите потребни за негово спроведување. Владата планира денеска да го достави клучниот предлог-закон за брегзитот, а првиот круг дебати и гласање ќе се одржи утре. 

Џонсон се надева дека законот ќе биде усвоен во Парламентот пред 31 октомври кога Велика Британија треба да ја напушти ЕУ.
Спонзорирани линкови

Маркетинг