Како Путин во Сирија доби војна без војна?: Го направи тоа за кое најголемите воени експерти само сонуваат

Точка

21/10/2019

20:26

7.975

Големина на фонт

а а а

Претседателот на Русија, Владимир Путин, во Сирија доби војна без војна, така што американските сили одлучиле да ја напуштат таа земја, пишува германскиот весник "Die Welt".

Весникот нагласува дека повеќе никој не може да ги осуети плановите на Москва дека во регионот води "голема игра", иако изгледало дека на почетокот на 90-тите години од минатиот век Русија засекогаш изгубила. 

"Путин успеа во тоа што многу паметни воени експерти можат само да сонуваат. Победа без војна", пишува весникот.

Навел и дека раководството на НАТО мора сега да ја сфати сериозноста на ситуацијата и да реагира адекватно.

Потсетуваме, американскиот претседател Доналд Трамп минатата седмица започнал повлекување на американските сили од североистокот на Сирија, неколку дена откако Турција ја започнала воената операција - "Извор на мир".

Во меѓувреме претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган со заменик претседателот на САД, Мајк Пенс, договорил да ја сопре воената операција во период од 120 часа, за курдските единици да се повлечат од територијата која се граничи со Турција.Спонзорирани линкови

Маркетинг