Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Макфакс

21/09/2019

12:06

1.022

Големина на фонт

а а а

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради хакирање на дистрибутивниот систем на Централниот регистар.

Како што се наведува, во периодот од јануари до септември 2019 година, Јосифовски, како управител на деловен субјект од Скопје, кое со Централниот регистар имало склучено договор за користење на дистрибутивниот систем, недозволено автоматизирано извршувал системски команди кои му овозможувале за исти производи и исти податоци од претходно направените нарачки да прави нови нарачки во позадински систем и од него да добива нови податоци.

Притоа, тој целосно ги заобиколувал контролите за наплата, односно податоците од нарачките ги добивал без надомест, со што го оштетил Централниот регистар за 33.402.238 денари.Спонзорирани линкови

Маркетинг