Мистеријата е решена - Кинезите “полудеа“ по нивното чудовиште од Лох Нес, но еве ја вистината!

Точка

20/09/2019

09:25

3.224

Големина на фонт

а а а

Мистериозниот долгнавест објект кој беше снимен во реката Јангце ја заинтригира цела Кина. Снимката од она што изгледа како долгнавесто водно суштество кое плива во реката во близина на браната во провинцијата Хубеи се рашири со вистинска брзина по социјалните мрежи.

Откако било објавено во петокот, само на сајтот „Veibo“ прегледано било над 32 милион пати и споделено било исто така многупати.

Некои верувале дека видливиот дел претставува некое големо животно па затоа многумина почнале да зборуваат дека станува збор за некој вид “чудовиште“.

Научниците ја објавиле идејата дека се работи за некој вид чудовиште велејќи дека станува збор за обична змија.

Но, во вторникот, мистеријата е решена кога работниците од пристаништето за траекти од реките “уловиле“ делови од отпад, најверојатно фрлени од бродоградилиштето кое се наоѓа во близина.

Тие утврдиле дека “чудовиштето“ всушност е долгнавеста индустриска перница.

Многумина се разочарале со откритието поради тоа што Јангце, најголемата азиска река е презагадена со отпад.Спонзорирани линкови

Маркетинг