Кристина Арнаудова: Одморавме на „штиклата“ на Италија

Точка

18/09/2019

22:04

7.427

Големина на фонт

а а а

Малдиви во Италија, одмор на „штиклата“ на Италија помеѓу Јадранско и Јонско море. Но, да не одите во август... Зошто ? Ви окрива Кристина Арнаудова, за која е незаборавна дестинација Саленто и прекрасната Италија. Прекрасните бели песоци и тиркизна вода, плажи кои треба да ги посетите се Лидо Пизо, Баја Верде, Бора Бора...

Како изгледа да се летува на „штиклата“ на Италија која многумина од нас ја гледале само на карта? Што нуди?

- Годинава на летен одмор бевме во Италија, во реонот Пуља, Саленто. Бевме веднаш до еден од најголемите градови таму, Галиполи, кој е прекрасен стар град, со голема тврдина и прекрасна архитектура. Сепак овој реон е најпознат заради прекрасните бели песоци и тиркизна вода, заради кој е наречен и Малдиви на Саленто. За посликовите објанување, овoј реон е точно, штиклата на Италија, од едната страна излегува на Јонското море, а на другата страна излегува на Јадранското море. И од двете страни плажите се бели, долги, во недоглед и неверојатно живописни. Вторпат бевме на истотото место на одмор. Предходно бевме во 2014 година и си поминавме неверојатно добро, па токму затоа решивме да одиме пак. Реонов има неколку клучни градови кои мора да се посетат, а се многу блиску еден до друг, па не е воопшто проблем секој ден да си на различно место и на различна плажа. Отранто е град кој излегува на Јадранското море и има позната тврдина и амфитеатар, кој е централно место за прошетки. Низ тврдината има милион продавници, кои вистински продаваат уникатни нешта, од храна до сувенири и облека. Рестораните се нешто кое мора да го посетите и да вкусите, италијански мезиња типични за овој реон, па се до морските плодови кои се најпознати во Италија. Овој реон е познат и по тоа што 99 отсто од туристите кои летуваат се Италијани, го нарекуваат и најдобро чувана италијанска туристичка тајна. Повеќето од нив имаат свои вили таму, а хотелите се реткост. Следниот град кој ќе уживате ако го посетите е Лече. Стариот град, црквите, и шеталиштата, како и амфитеатарот во самиот центар,се нешта кои не смеете да ги пропуштите. Ние скоро секој ден бевме во посета на различни места, а јас и моето семејство обожаваме такви динамични одмори, па тоа ни претставуваше задоволство.

Плажи кои треба да ги посетите се Лидо Пизо, Баја Верде, Бора Бора...

Како се стигнува до таму?

- До овој реон се стигнува со траект кој на кој се качувате во Игуменица, се патува цела ноќ, а патувањето ни поминува во спиење во соба, па така, кога наутро ќе се разбудите сте стигнале таму и не сте го осетиле патот. Италија, како земја, е нашата омилена дестинација, па барем еднаш годишно ја посетуваме, а таа е толку убава што колку и да ја шеташ, секогаш останува нешто недовидено, недошетано....

 Кави се Италијаните?

- Културата е типично италијанска, весели се, гласни, насмеани, љубезни....

Специјалитет кој не смееме да го пропуштиме и вреди да се проба?

- Во овој реон се наоѓа најголемиот рибен пазар во регионот, во Галиполи, а особено се познати морксите ежови и огромниот избор на свежи школки, кои ги нудат свежи и живи за јадење, на самиот пазар. Тоа е едно уникатно искуство кое препорачувам секој да го види и вкуси, кој што ќе се најде таму.

По што беше различен од другите одмори?

- Италија е секогаш различна од другите дестинации, таму се препушташ максимално на хедонизмот, на храната, на виното, на убавите нешта, се е успорено, бидејќи тие никогаш никаде не брзаат.

Зошто би се вратила пак?

- Во Италија не треба причина за да се вратам, просто бидејќи е Италија, најубавата земја на светот (за мене).


Важи за скапа дестинација, скапо ли беше целото ова задоволство?

- Тој дел на Италија е многу пристоен со цени, скоро се исти како кај нас, освен лежалките на плажа кој во овој период, август се најскапи, и достигнуваат до 40 евра за две лежалки чадор. И не само што се скапи, туку ако немате резервација, неколку дена однапред, заради огромната гужва која е во август, нема шанси да добиете лежалки.

Што нема да ни кажат во туристичка агенција а треба да имаме на ум ?

- Да не одите во август таму, огромна гужва, бидејќи тогаш сите Италијани одат на одмор. За лежалка треба да одвоите сериозен буџет, но секако можете да престојувате и на слободни плажи, со ваше столче и пешкири. Нема да ви кажат дека во вилите нема клима, и скоро никаде нема интернет. Во агенциите овој реон нема ни да ви го понудат, бидејќи има многу малку сместување и многу скапо, заради малиот број хотели. Италијаните на тој начин го штитат од надворешни туристи. Најдобро е да си резервирате вила и да внимавате да има клима, бидејќи навистина знае да биде жешко.

(А.В)Спонзорирани линкови

Маркетинг