Дронови нападнале нафтени постројки во Саудиска Арабија, предизвикувајќи пожари

Макфакс

14/09/2019

12:35

949

Големина на фонт

а а а

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари. Пожарите избувнаа во постројки на компанијата за преработка на нафта Арамко и на нафтеното поле Хураис.

Саудиската нафтена компанија Арамко тврди дека ова апостројка е најголемата фабрика за стабилизација на сировата нафта во светот. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути претходно изведуваа вакви или слични напади, но овојпат не ја презедоа одговорноста за нападите.Спонзорирани линкови

Маркетинг