Погледнете како се затвори небото над САД: Нападите на 11-ти септември веднаш приземјија илјадници авиони

Точка

11/09/2019

14:07

1.186

Големина на фонт

а а а

Веста за терористичкиот напад во Њујорк и Вашингтон на денешен ден пред 18 години, веднаш се прошири низ целиот свет, а мапата на воздушниот сообраќај ја покажува брзината на реакцијата после нападите.

За само 20-тина секунди, од огромен метеж на небото во Соединетите Американски Држави, се случи практично целосен прекин на воздушниот сообраќај, односно сите авиони добија насоки за итно приземјување.

Пред точно 18 години, терористите на „Ал Каида“ киднапираа четири патнички авиони и изведоа напади во Њујорк и Вашингтон кои што однесоа над 3 илјади животи.Спонзорирани линкови

Маркетинг