Британскиот парламент го отфрли предлогот на Џонсон за распишување избори

Макфакс

10/09/2019

09:42

520

Големина на фонт

а а а

Британскиот парламент рано изутринава гласаше за отфрлање на предлогот на премиерот Борис Џонсон за распишување избори.

За распишување избори, на парламентот му беа потребни 434 гласови, или две третини од 650 претставници на Долниот дом на парламентот, пренесува Ројтерс.

За време на гласањето, само 293 од нив го поддржаа предлог на Џонсон.Спонзорирани линкови

Маркетинг