Изборниот орган на Украина објави дека парламентарните избори се важечки

Макфакс

22/07/2019

15:23

267

Големина на фонт

а а а

Централната изборна комисија на Украина (ЦИК) ги прогласи за важечки предвремените парламентарни избори на 21 јули, рече шефот на ЦИК, Татјана Слипачук, пренесува ТАСС.

„Од моментов, можеме да кажеме дека нема инциденти што би можеле да ја доведат во прашање парламентарната кампања. Изборите се валидни”, рече таа.

Предвремените парламентарни избори се одржаа во Украина во неделата. Вкупно 225 кандидати ќе добијат места во парламентот преку партиски листи, додека кандидатите избрани во изборни единици со едно место се очекува да обезбедат 199 пратенички места.Спонзорирани линкови

Маркетинг