Могерини: Проширувањето е прашање на помирување и обединување на ЕУ

Макфакс

17/07/2019

19:34

337

Големина на фонт

а а а

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на европскиот континент.

Говорејќи за примената на Глобалната ЕУ стратегија, пред Европскиот парламент Могерини оцени дека приближувањето на земјите од Западен Балкан е инвестиција во европската безбедност, стабилноста и просперитетот.Спонзорирани линкови

Маркетинг