Ова се трите најчести причини поради кои паровите се расправаат

Кармин

11/07/2019

19:07

1.257

Големина на фонт

а а а

Иако причинитре поради кои доаѓа до расправија со партнерот се прилично индивидуални, во некои ситуации очигледно тешко е да се остане рамнодушен.

Како што пренесува „The Guardian“, недамнешното истражување спроведено на еден американски универзитет, докажало дека паровите најчесто се расправаат поради следните три работи:

Секс

Можеби неочекувано, но кога малку подобро ќе размислите, сексот е голем и важен дел од секоја љубовна врска затоа не е чудно околу него исто така да се појават несогласувања. Најчестата причина поради која паровите се расправаат што не е поврзана со сексот е тоа што едната страна сака повеќе, а другата помалку, што создава незадоволство и несогласувања.


Уредност

Истражувањето кое го спровеле „Storage World“ докажало дека дури 61 отсто од жените одбиваат неуредност кај мажите. Иако од машката страна процентот е значајно помал, 25 отсто, изгледа дека тоа е доволно за да дојде до препреки кај повеќе парови.


Неслушање на партнерот

„The Guardian“ оваа причина ја нарекува “синдром на лажно памтење“. Имено, многу луѓе кога не слушаат што им зборува друга личност, кога ќе бидат прашани на таа тема, се обидуваат да се одбранат со лаги дека тоа не е вистина и измислуваат изјави кои никогаш не ги кажале.Спонзорирани линкови

Маркетинг

назад до tocka.com.mk