ЕВН со мотивирана игра до победа над Уника

Еве ги резултатите од вчерашните натпревари во Бизнис Лигата на Македонија.

Гранит со одлично второ полувреме до победа над Маркарт

Гранит 8-7(3-3) Маркарт

Гранит: Стефан Тевдовски 27’ 36’ Дарко Петровски 14’ 16’ 29’ Сашо Каровски Џуме 24’ Николче Глигуровски 10’ Пепи Мицев 26’

Маркарт: Александар Ристовски 26’ Пеце Стојанов 12’ 22’ 32’ Диме Шојлев 20’ 34’ Бахтијари Фљурим 18’

Израмнето прво полувреме во висок ритам на игра одиграа екипите на Гранит и Маркарт, почетокот на првиот дел од полувремето одмина во одмерување на силите во кој и двете екипи играа претпазливо и цврсто во одбраната. Прва до водство дојде екипата на Гранит која во 10та минута со голот на Глигуровски го отвори резултатот на 1-0, за само неколку минути екипата на Маркарт одговори и го израмни резултатот на 1-1. Во остатокот од полувремето екипата на Гранит го подигна темпото на игра и успеа да направи предност од 3-1, но како се ближеше судискиот свиреж екипата на Маркарт ја топеше предноста, а во последната минута од полувремето го израмни резултатот на 3-3. Во второт полувреме се продолжи во висок ритам на игра двете екипи наизменично се менуваа во водството се чини дека на крајот пресуди психолошката растеретеност кај екипата на Маркарт на која победата не и беше од значење за понатамошното разигрување. Екипата на Гранит ја однесе победата со резултат од 8-7.

Уника 3-6(1-2) ЕВН

Уника: Даниел Стојковски 5’ Кренар Сума 37’ Тимотеј Нешовски 40’

ЕВН: Вилијам Митев 36’ Томи Илиевски 17’ 22’ Ајет Новобрдарија 2’ 35’ Драги Стојановски 24’

Екипата на ЕВН одлично го започна дуелот против екипата на Уника со погодок во 2та минута за водство од 0-1. Следуваше брз одговор на екипата на Уника со погодок во 5та минута и израмнување на резултатот. По овие воведни минути двете екипи го засилија темпото на игра па почнаа да се редат шанси за погодок и на двете страни, поснаодлива во ова полувреме беше екипата на ЕВН која кон крајот на полувремето поточно во 17та минута успеа да постигне погодок и повторно да го превземе водството на 1-2 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме екипата на ЕВН прикажа одлична игра и уште на самиот старт успеа да постигне два погодоци и да направи комотна предност која до крајот на натпреварот постепено ја зголемуваше за на крајот да извојува победа од 3-6.