НАСА објавила фотографии од местото на падот на израелското вселенско летало: Добро ја “изгребавме“ Месечината

Точка

16/05/2019

09:53

2.655

Големина на фонт

а а а

Американската вселенска агенција НАСА објавила фотографии од местото на Месечината на кое се срушило израелското вселенско летало „Beresheet“. Вселенското летало паднало на месечевата површина во текот на неговото слетување минатиот месец, а црно-белите фотографии го покажуваат изгледот на местото пред и после падот на вселенското летало.

На тоа место на 11-ти април првата мисија на организацијата SpaceIL завршила неуспешно заради дефект на моторот на вселенското летало.

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) на НАСА го фотографирал местото на падот на вселенското летало на 22-ри април, на само 90 километри над површината, а забележана е темна дамка широка околу 10 метри. Таа дамка не е забележана на фотографиите кои настанале минатата година.

Вселенското летало Beresheet што на хебрејски значи “на почеток“, требало да биде првото израелско вселенско летало финансирано од приватни средства кое слетало на Месечината. Досега тоа им успеало на Русите, Американците и Кинезите кои успешно завршиле контролирани, “меки“ летови на површината на Месечината. Наспроти неуспехот кој се случил, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најавил дека државата ќе ја поддржи новата мисија на Месечината.
Спонзорирани линкови

Маркетинг